Elendili - Przyjaciele Elfów
Społeczność miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena

 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Satyryczne historyjki autorstwa (?) Tolkiena
Galadhorn 
Administrator


Pomógł: 61 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Gru 2003
Posty: 9573
Skąd: Sosnowiec
  Wysłany: 19-12-2008, 21:24 Satyryczne historyjki autorstwa (?) Tolkiena


U Daniela Grotty w jego Tolkien - twórca Śródziemia znajdziemy na stronie 50 taką oto zabawną historyjkę. Podobno jest ona autorstwa Tolkiena. No, i jest trochę niegrzeczna, a zatem bardziej dla dorosłych niż dla dzieci ( :wink: - i wszyscy młodsi Forumowicze już się zapalają do czytania). Czy jesteśmy w stanie sprawdzić czy jest to prawda? Czy Tolkien napisał tę znaną skądinąd historyjkę?

Z listu Tolkiena do Allena Barnetta (czasy studiów w Oksfordzie):

Cytat:
Pewien młodzieniec pragnął kupić prezent urodzinowy dla swojej przyjaciółki. Po długim namyśle zdecydował się na parę rękawiczek. Ponieważ jego siostra też miała zrobić jakieś zakupy, udał się z nią do sklepu z garderobą dla dam. Podczas gdy wybierał rękawiczki, siostra zakupiła parę majteczek. Tego wieczora sklep przez pomyłkę dostarczył majteczki pod drzwi jego ukochanej z następującym liścikiem:

Droga Velmo! Ten mały prezent ma udowodnić ci, że nie zapomniałem o Twoich urodzinach. Wyboru swego dokonałem nie dlatego, bym uważał, że ich potrzebujesz lub że nie zwykłaś ich nosić, albo dlatego, że wspólnie wychodzimy wieczorami. Gdyby nie moja siostra, kupiłbym dłuższe, ale ona mówi, że w tym roku nosicie krótkie - z jednym guziczkiem. Wiem, że są niezwykle delikatnej barwy, ekspedientka pokazała mi jednak parę, którą nosiła przez trzy tygodnie, i w ogóle nie były poplamione. Jakże pragnąłbym nałożyć Ci je po raz pierwszy! Bez wątpienia dłonie wielu mężczyzn będą ich dotykać, zanim będę miał okazję Cię ujrzeć, mam jednak nadzieję, że będziesz myśleć o mnie za każdym razem, gdy będziesz je nakładać. Poprosiłem ekspedientkę, żeby je przymierzyła, i wyglądały na niej bardzo ładnie. Nie znałem dokładnego rozmiaru, ale powinienem zgadnąć z większą dokładnością niż ktokolwiek inny, Kiedy będziesz je nakładała po raz pierwszy, nasyp do środka odrobinę pudru, dzięki czemu wsuną się łatwiej. Po zdjęciu podmuchaj trochę do środka, gdyż oczywiście będą trochę wilgotne od noszenia. W nadziei, że przyjmiesz je w tym samym duchu, w jakim są dawane, i że założysz je na tańce w piątek wieczór.

Pozostaję z miłością
Twój John

P.S. Ileż razy będę całował to, co pod nimi, w nadchodzącym roku!

John

Filut z tego Tolkiena, że ho-ho.

:szczarzasty:
_________________
Odbicie piękna jak odbicie światła ma w sobie specyficzny urok – gdyby nie to, nie zostalibyśmy zapewne stworzeni.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
 
     
 
Aielomaë 
Przyjaciel Eldarów
Noldor

Elf
Wiek: 30
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 101
Skąd: Brzeszcze
Wysłany: 12-04-2009, 19:10 


Mam właśnie w domu książkę Grotty i kiedy przeczytałam tą historyjkę to kwestia jej autorstwa stanęła pod znakiem zapytania. Myślę, że sam Tolkien tego nie napisał, nawet jak na młodzika nie wydaje mi się to w jego stylu ;) Pewnie ktoś mu to opowiedział, a on postanowił podzielić się zabawną anegdotą z przyjacielem?
_________________
:)

á ni tanna né - lissë ar limpë sucnyë.
 
 
 
Filomitos 
Przyjaciel Eldarów

Pomógł: 9 razy
Wiek: 46
Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 126
Skąd: Gniezno
Wysłany: 22-11-2010, 18:02 


Według mnie, to bardzo pasuje do młodego Tolkiena. Studenci - nie tylko Oxfordu - zdolni są do podobnych wyczynów. Tolkien potrafił być dowcipny i odważny - gdy chodziło o teksty satyryczne oraz podboje miłosne, konkretnie jeden :-)
 
 
Meldo 
Przyjaciel Eldarów
Armellon


Elf
Wiek: 26
Dołączył: 06 Cze 2011
Posty: 51
Skąd: Łódź
Wysłany: 07-06-2011, 15:23 


Spotkałem się już z tą historyjką, ale nie wiedziałem, że to Tolkien ją napisał :D . Szukałem czegoś o niej, ale nic nie znalazłem. Myślę, że nie jest on jej autorem, jedynie przekazywał ją dalej, ale jeśli tak, to się tego po nim nie spodziewałem :tb:
_________________
Armellon
 
   
 
Jeff Williams
Mieszkaniec Śródziemia

Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 1
Wysłany: 06-08-2011, 02:59 


Tolkien w życiu i pracy wartościami, zachęca mnie。 Był entuzjastycznie i hojny,Nie chce zmieniać świat, chciał tylko do leczenia i życia, które Bóg dał.
_________________
Let‘s cross the bridge when we come to it
Paul Smith SaleSunglasses 2011
 
 
Eden 
Przyjaciel Eldarów
Niërdil


ciemny elf
Pomógł: 5 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 70
Skąd: Elennórë
Wysłany: 01-01-2012, 19:58 


bardzo zabawna historia.
Najzabawniejsze było

Cytat:
P.S. Ileż razy będę całował to, co pod nimi, w nadchodzącym roku! :galadriel: :frodo:

Gdy to czytałem wydawało się śmieszne ale nie podobne do twórczości Tolkiena nawet jeśli był młody .
W jego książkach można znaleźć dużo zabawnych :szczerba: kwestii.
   
 
Eldil Niphred 
Znawca Kronik Zachodu
Lambetáno


Avari
Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 442
Skąd: Lublin/Lubaczów
Wysłany: 01-01-2012, 20:18 


Nie skreślałbym tak od razu autorstwa Tolkiena. Gdybyście przeczytali "Pana Błyska" nie wiedząc kto jest autorem też byście nie uwierzyli. Kto wie... może faktycznie on to napisał.
Niemniej mam wrażenie że Galowi pomylił się 1I z 1IV.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Midori template | Elements...